Program: Lørdag den 8. september

Uddannelsesdebatten 2018 - et folkemøde om uddannelse

Se programmet for Uddannelsesdebattens oplæg, debatter og events lørdag den 8. september 2018. Programmet bliver løbende opdateret

07.30

Morgensvømning i Limfjorden - Turen går til Høgsgaard Strand.

Mountainbike tur - Turen går ud i området

Afgang fra: Læreruddannelsen & Hf.

 


08.00

Sted: VIA University College, læreruddannelsen & Hf i Nørre Nissum

Dørene åbnes


09.30

Sted: VIA University College, læreruddannelsen & Hf i Nørre Nissum

ÅBNING AF UDDANNELSESDEBATTEN 2018 v. Harald Mikkelsen, rektor, VIA University College

Morgensang: "God morgen lille land" af Carsten Johs. Mørch/Niels Brunse

 


09.40 - 10.20

KEYNOTE SPEAKER: Cecilie Nørgaard, uddannelses- og kønssociolog, Mangfold

 ’Hvordan undgår vi at skabe stereotyper i daginstitutioner og skolen?
 - inspiration fra ind- og udland’

 

10.20 - 11.00

KEYNOTE SPEAKER:  Harriet Bjerrum Nielsen, professor Oslo Universitet.

Drenge og piger i skolen - hvordan piger bliver ´pigede´ og drenge ´drengede´. 

 


11.00 - 11.15

Pause


11.15 - 12.00

Stemmer fra praksis – debat og dialog om kønsproblematikken i daginstitutioner og grundskolen.

Sted: Festsalen

Moderator: Jacob Fuglsang, uddannelsesredaktør Politiken, Moderator.dk

Debattører: Mads Ananda Lodahl (lærer), Trine Boel NIelsen (pædagog), Thomas Gyvel (KL) 


12.00 - 13.00

FROKOSTPAUSE

 

13.00 - 13.45

SAMTALE SALON

 

1. Samtale salon: "Det starter i vuggestuen"

Moderator: Erik Hygum (VIA)

Debattør: Jonna Uhre (BUPL), Orla Østerby (C), Mikkel Haarder (EVA), VIA

 

2. Samtale Salon: "Skal daginstitutioner og skoler kønscertificeres?"

Moderator: Cecilie Nørgaard

Debattør:

Mette With Hagensen (Skole og forældre), Jeanette Sjøberg (DLF),
Peter Bendix (Friskoleforeningen), Lars Søgaard Jensen (BUPL)

 

3. Samtale Salon: "Når skolen reproducerer raske drenge og pæne piger"

Moderator: Andreas Rash-Christensen

Debattør: Claus Hjortdal (skolelederforeningen), Annette Lind (S), Anni Matthiesen (V), Uffe Rostrup (FSL), Anders Bondo Christensen (DLF)

 

4. Samtale Salon: Vi tager mere end bare vores køn på, når vi går i skole

Moderator: Marta Padovan-Özdemir

Debattør: Stina Vang, Elias (DEA), Rasmus Graack-Larsen (UCC), Regitze Flannov (DLF)


 

5. Live podcast - #Uddebatpod

Moderator: Morten Bramming

Debattør: Steen Baagø (RUC)

 

 

13.45 

PAUSE 


14.00 - 14.45

Samtale Salon: Køn og kreativitet

Sted: Festsalen

Moderator: Jacob Fuglsang

Debattør:
Sanne Søndergaard (Stand-up komiker og Forfatter), Lene Tanggaard (Professor, AAU),

Noemi Katznelson (Professor, CeFU)



 

14.45

Pause

 

15.00 - 15.45

AFSLUTNINGSDEBAT: En køn debat -ny viden, flere holdninger og klar til handling.

Sted: Festsalen

Moderator: Jacob Fuglsang, uddannelsesredaktør på Politiken, Moderator.dk

Debattører:

Annette Lind (S), Anni Matthiesen (V), Stina Vang Elias (DEA),                           

Mikkel Haarder (EVA), Lasse Bjerg Jørgensen (BUPL), Anders Bondo Christensen (DLF)

 

15.45 - 16.00

Afslutningstale ved Flemming West, formand for skolebyen Nørre Nissum

 

AFSLUTNING OG PÅ GENSYN I 2019