Program: Fredag den 7. september

Uddannelsesdebatten 2018

Se program for Uddannelsesdebattens oplæg, debatter og events fredag den 7. september 2018. Programmet bliver løbende opdateret

8.00

DØRENE ÅBNES


9.30 - 09.40

Sted: Festsalen

ÅBNING AF UDDANNELSESDEBATTEN 2018
Erik Flyvholm, borgmester, Lemvig Kommune

Morgensang: "Er lyset for de lærde blot?" af Grundtvig


9.40 - 09.50

Sted: Festsale

KEYNOTE SPEAKER:

UNDERVISNINGSMINISTER MERETE RIISAGER (LA)

 

09.50 - 10.00

SPØRGSMÅL FRA SALEN


10.00 - 11.00

KEYNOTE SPEAKER:

Mette Korsgaard, Journalist og forfatter

"Kønsproblematikker i uddannelsessystemet - Tilgange til ligestilling og køn i uddannelse". 

 

11.00 - 11.15

PAUSE


11.15 - 12.00

Sted: Festsalen

SAMTALE: Hvilke spørgsmål vil vi gerne have svar på i de efterfølgende debatter?

Moderator: Anja Bo, journalist, Moderator.dk

Debattører:

Undervisningsminister Merete Riisager, Cæcilie Nørgaard, Sana Doost (DSF),
Stefan Hermann (Metropol), Mie Dalskov Pihl (AE), Jacob Sølvhøj (Ø)


12.00 - 13.00

FROKOSTPAUSE


13.00- 14.30

WORKSHOPS 

ARRANGØR:

1. Lemvig Gymnasium og Struer Statsgymnasium: Ungdomsarrangement.

2. Dansk Industri og VIA Erhverv: STEM-Strategi

3. Århus Universitet: Kvinder som svar på STEM-undersøgelsel

4. VIA University College: 

5. Undervisningsministeriet

 


 

14.30.

PAUSE

 

14.45.

ULVETIMEN

"Walk and talk" i Klosterheden - Vi samtaler om køn i uddannelsessystemet, mens vi leder efter ulven og bæveren.

 


16.00 - 17.00

Videns Salon om fokuspunktet "KØN"

Sted: Festsalen, Sangsalen, Flexika, Lærerværelset, Pyramiden, Højskoleteltet og Folketeltet

 

1. Videns salon:   "Afstanden mellem piger og drenge"
     Moderator: Stina Vrang Elias

    Debattør:

    Hans Henrik Knoop (DPU), Noemi Katznelson (CeFU), 

    Mikkel Haarder (EVA),  Peter Lauritsen (AAU), Steen Baagøe Nielsen (RUC)

 

2. Samtale Salon: "Drenge og piger på ungdomsuddannelserne"
    Moderator: Andreas Rash-Christensen (VIA)

     Debattør:

     Jacob Sølvhøj (Ø), Gitte Butler (GL), Birgitte Vedersø (DG), Nina Olsen (DGE) 

 

3. Samtale salon: Den demografiske udvikling - pigerne flytter væk og drengene bli´r
    Moderator: Louise Gade (VIA)

    Debattør:

    Anders Kühnau (S), Bo Larsen (Lemvig Gymnasium), Stefen Damsgaard (LdF)

4. Samtale salon: "Når køn spiller en hovedrolle i valg af uddannelse"
    Moderator: Anja Bo

    Debattør:

    Arne Eggert (KL), Camilla Hutters (EVA), Stefan Hermann (Metropol), Thomas Danielsen (V)
 

5. Samtale salon: "Hvordan uddanner vi flere kvindelige iværksættere?
    Moderator: Marta Bolette Stecker 

    Debattør:

    DI, Anne Weber Carlsen (iværksætter), Christian Vintergaard (FFE)

6. Samtale salon: "Pigerne med 12 taller"
    Moderator: Marta Padovan-Özdemir

    Debattør:

    Berit Eika (AU), Svend Thorhauge (ATU), Jytte Hilsen, Helle Rabøl Hansen

 

7. Samtale Salon: Tre generationer om ligestilling
    Moderator: Lisbeth Katborg-Bjerre (VIA)
   
   Debattør: 
   

   Sana Doost (DSF),  Trine Jepsen (Meningsdanner), Harriet Bjerrum NIelsen (Uni Oslo),  

   Mads Amanda Lodahl (Lærer), Anders Bondo Christensen (DLF)

 

8. Samtale: Pædagoguddannelsen har sat køn på skemaet - skal andre uddannelser følge efter?

    Moderator: Erik Hygum (VIA)

    Debattør:

    Susanne Tellerup (VIA), Christoffer Ammentorp (Studenterforum UC), 

    Camilla Wang (Absalon),  Steen Jacobsen (V)

 

9. Podcastlive: "Udddebatpod"

    Moderator: Morten Bramming (Uddannelsesdebatten)

     Debattør: Mette Korsgaard (Journalist og forfatter)

 


17.15 - 17.45

Sted: Festsalen

KEYNOTE  SPEAKER:

NING DE CONNICK-SMITH, ph.d. Dr. phil, Århus Universitet

Kønsproblematikken i uddannelsessystemet set i et historisk perspektiv.


17.45 - 17.55

Afslutning ved Andreas Kühnau (A), formand for Region Midtjylland

 

18.00 - 20.00

NETVÆRKSMIDDAG


    20.00 - 21.15

    KONCERT - LIS SØRENSEN 


    21.15

    Fest/koncert i folketeltet m. liveband - Papas out late