Program: Fredag den 7. september

Uddannelsesdebatten 2018

Se program for Uddannelsesdebattens oplæg, debatter og events fredag den 7. september 2018. Programmet bliver løbende opdateret

8.00

DØRENE ÅBNES


9.30 - 09.40

Sted: Festsalen

ÅBNING AF UDDANNELSESDEBATTEN 2018
Erik Flyvholm, borgmester, Lemvig Kommune

Morgensang: "Er lyset for de lærde blot?" af Grundtvig


9.40 - 09.50

Sted: Festsale

KEYNOTE SPEAKER:

UNDERVISNINGSMINISTER MERETE RIISAGER (LA)

 

09.50 - 10.00

SPØRGSMÅL FRA SALEN


10.00 - 11.00

KEYNOTE SPEAKER:

Mette Korsgaard, Journalist og forfatter

"Kønsproblematikker i uddannelsessystemet - Tilgange til ligestilling og køn i uddannelse". 

 

11.00 - 11.15

PAUSE


11.15 - 12.00

Sted: Festsalen

SAMTALE OM DET KØNSNEUTRALE UDDANNELSESSYSTEM - IDEAL ELLER UTOPI

Moderator: Anja Bo, journalist, Moderator.dk

Debattører:

Undervisningsminister Merete Riisager, Cæcilie Nørgaard, Sana Doost (DSF),
Stefan Hermann (Metropol), Mie Dalskov Pihl (AE), Jacob Sølvhøj (Ø)


12.00 - 13.00

FROKOSTPAUSE


13.00- 14.30

WORKSHOPS 

ARRANGØR:

1. Lemvig Gymnasium og Struer Statsgymnasium: Ungdomsarrangement.

2. Dansk Industri og VIA Erhverv: 

3. Århus Universitet:

4. VIA University College: 

 

 


 

14.30.

PAUSE

 

14.45.

ULVETIMEN

"Walk and talk" i Klosterheden - Vi samtaler om køn i uddannelsessystemet, mens vi leder efter ulven og bæveren.

 


16.00 - 17.00

Samtale Salonom fokuspunktet "KØN"

Sted: Festsalen, Sangsalen, Flexika, Lærerværelset, Pyramiden, Højskoleteltet og Folketeltet

 

1. Videns salon:   "Afstanden mellem piger og drenge"
   Moderator: Stina Vrang Elias
   Debattør: Hans Henrik Knoop (DPU), Noemi Katznelson (CeFU),
                     Mikkel Haarder (EVA),  Peter Lauritsen (AAU)

 

2. Samtale Salon: "Drenge og piger på ungdomsuddannelserne"
    Moderator: Nina Olsen (DGE)
    Debattør: Jacob Sølvhøj (Ø), Gitte Butler (GL), Birgitte Vedersø (DG)

 

3. Samtale salon: Den demografiske udvikling - pigerne flytter væk og drengene bli´r
    Moderator: Louise Gade (VIA)
    Debattør: Anders Kühnau (S), Bo Larsen (Lemvig Gymnasium), Stefen Damsgaard (LdF)

4. Samtale salon: "Overgangen mellem grundskolen og ungdomsuddannelserne"
    Moderator: Anja Bo
    Debattør: Arne Eggert (KL), Camilla Hutters (EVA), Stefan Hermann (Metropol)
 

5. Samtale salon: "Hvordan uddanner vi flere kvindelige iværksættere?
   Moderator: VIA Erhverv.
   Debattør: DI, Anne Weber Carlsen (iværksætter), Christian Vintergaard (FFE)

6. Samtale salon: "Pigerne med 12 taller"
    Moderator: Andreas Rash-Christensen (VIA)
    Debattør: Berit Eika (AU), Svend Thorhauge (ATU), Annette Lind (S)

 

7. Samtale Salon: "Ligestilling" 
    Moderator: Mikael Jeppesen 
   Debattør: Harriet Bjerrum NIelsen (Oslo Uni), Sana Doost (DSF),
                     Mads Amanda Lodahl (Lærer)

 

8. Podcastlive: "Udddebatpod"
   Moderator: Morten Bramming           
    Debattør: Mette Korsgaard

 


17.15 - 17.45

Sted: Festsalen

KEYNOTE  SPEAKER:

NING DE CONNICK-SMITH, ph.d. Dr. phil, Århus Universitet

Kønsproblematikken i uddannelsessystemet set i et historisk perspektiv.


17.45 - 17.55

Afslutning ved Andreas Kühnau (A), formand for Region Midtjylland

 

18.00 - 20.00

NETVÆRKSMIDDAG


    20.00 - 21.15

    KONCERT - LIS SØRENSEN 


    21.15

    Fest/koncert i folketeltet m. liveband - Papas out late